Godziny pracy:
8:00-16:00 - pon.
7:30-15:30 - wt.-pt.

tel. 0048 85 7406981
fax. 0048 85 7406982
e-mail

Dotacje NFOŚ i GW na kolektory słoneczne

29 lipca 2010 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program umożliwiający 45% dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. Dotacje przysługują osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym nie podłączonym do miejskich sieci ciepłowniczych.

NFOŚ i GW na dopłaty do kolektorów słonecznych przeznaczył 300 mln zł. Mogą z nich skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, ale także wspólnoty mieszkaniowe. Warunek jest tylko jeden - nie mogą być podłączeni do sieci ciepłowniczych.

Dopłaty są udzielane do kredytów zarówno na zakup, montaż kolektorów słonecznych jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie kosztów: sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego, zakupu: kolektora słonecznego, zasobnika wodnego, aparatury pomiarowej i instalacji oraz montażu zestawu.

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej najwięcej kolektorów słonecznych sprzedaje się u nas w województwach małopolskim i śląskim. Nie mają jednak na to wpływu warunki nasłonecznienia, bo są one podobne w całym kraju. Poza tym kolektory czerpią energię ze słońca także wtedy, gdy niebo jest zachmurzone. Specjaliści uważają, że o zainstalowaniu kolektora słonecznego powinni pomyśleć zwłaszcza ci właściciele domów, którzy korzystają z drogich źródeł energii, np. podgrzewają wodę prądem. W NFOŚiGW twierdzą, że w tym przypadku pięcioosobowa rodzina może zaoszczędzić przeszło 1,5 tys. zł rocznie. Dzięki dopłacie inwestycja w kolektor powinna się zwrócić po pięciu, sześciu latach. Przy ogrzewaniu olejem opałowym lub gazem okres zwrotu wydłuży się do blisko 10 lat.

Lista banków, z którymi NFOŚ i GW podpisał umowę oraz szczegóły procedury pozyskania kredytu znajdują się stronie internetowej NFOŚ i GW.